Logo Entros

O Nas

Serwis

Baza Wiedzy

Kontakt

Napędy do bram – na co zwrócić uwagę?

Bramy z napędem automatycznym to coraz bardziej popularne rozwiązanie. Klienci decydują się na nie przede wszystkim ze względu na wygodę – dzięki napędowi, bramę można otworzyć, nie wychodząc z samochodu. Dobierając mechanizm do bramy, należy jednak dobrze przemyśleć wszystkie kwestie, tak aby napęd działał płynnie i służył przez długie lata. Na co zwrócić uwagę przy wyborze napędu do bramy?

Serce mechanizmu – dobór odpowiedniego siłownika 

Jednym z najważniejszych aspektów podczas wyboru napędu do bramy jest dobór siłownika. Należy dobrać go tak, aby utrzymał wagę całej konstrukcji. Dobrze też sprawdzić, z jaką prędkością brama będzie się przesuwać. Mechanizm musi działać sprawnie i szybko. Prędkość uzależniona jest od mocy siłownika, ale nie oznacza to jednak, że trzeba decydować się na siłownik o najwyższej dostępnej wartości – generuje niepotrzebne koszty, a zbyt krótki cykl zamykania i otwierania jest zagrożeniem dla użytkowników. Średnią prędkość uznaje się za najbardziej odpowiednią do codziennego użytkowania – wynosi około 12 centymetrów na sekundę.

Kolejna kwestia to moc napędu. Jeśli brama nie będzie używana zbyt często, a jedynie kilka razy na dobę, nie trzeba inwestować w siłowniki dedykowane do intensywnej pracy. W domach jednorodzinnych zazwyczaj montuje się bramy, przystosowane do wykonywania około 20-30 cykli na dobę. Bramy prowadzące przykładowo na teren osiedla muszą być wyposażone w mocniejsze siłowniki, aby mechanizm bez problemu poradzi sobie nawet z wykonaniem ponad 100 cykli w ciągu doby. Dobrą praktyką jest dobieranie siłownika z zapasem około 40% mocy, ponieważ mechanizmy działające przez długi czas blisko górnej granicy szybciej się zużywają. To również gwarancja, że napęd nie odmówi posłuszeństwa w trudniejszych warunkach pogodowych, na przykład podczas mrozu czy opadów. Do lekkich bram dobiera się zazwyczaj siłowniki o mocy do 600W. Na większą moc można zdecydować się, jeśli napęd musi poruszać bramę kutą lub wykonaną z metalu.

Wytrzymałość na warunki atmosferyczne

Odporność na niekorzystne warunki zewnętrzne jest kolejnym ważnym wyznacznikiem. Zazwyczaj bramy są przystosowane do pracy w temperaturze od -20 do +55 stopni. Zimą, gdy termometry wskażą mniej niż -20 stopni, mechanizm nie zablokuje się, ale będzie mniej wydajny. Jeśli więc brama ma być zamontowana w miejscu, gdzie będzie narażona na działanie mrozu – warto zainwestować w konstrukcję przystosowaną do pracy w trudnych warunkach. Trzeba też pamiętać, że nawet najmocniejsza brama nie zastąpi narzędzi do odśnieżania. Otwieranie bramy na terenie z zalegającym śniegiem może doprowadzić do przeciążenia i uszkodzenia napędu. 

Dodatkowe wyposażenia do napędów 

Ciekawym rozwiązaniem jest zamontowanie modułu solarnego, który ładuje się samoczynnie, przemieniając promieniowanie słoneczne w energię. Warto także zastanowić się nad funkcją automatycznego zatrzymywania, która oznacza, że w świetle przejazdu znajduje się linia fotokomórek – jej przecięcie (przez przejście człowieka lub przejazd pojazdem) powoduje, że brama automatycznie zatrzymuje się i cofa. To bardzo przydatna funkcja, szczególnie jeśli w pobliżu bramy mogą znaleźć się zwierzęta lub małe dzieci.

Należy również przemyśleć bezpieczne kodowanie sygnału radiowego. Stały kod jest łatwym łupem dla włamywaczy, którzy mogą wyłapać i nagrać sygnał, a następnie wykorzystać go, aby dostać się na posesję czy do garażu. Siłowniki powinny posiadać zabezpieczenie uniemożliwiające ręczne otworzenie bramy bez użycia specjalnego kluczyka.

Wybierając napęd do bramy, trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę, że nie każdy będzie pasował do każdego rodzaju bramy – inny współgra z bramami przesuwnych, natomiast inny sprawdzi się w mechanizmach bram uchylnych. Napędy do bram garażowych i wjazdowych także różnią się od siebie. Przed zakupem należy zatem pamiętać, aby sprawdzić wszystkie parametry oraz upewnić się, że siłownik jest dobrany odpowiednio do wagi bramy i prędkości, z jaką ma się poruszać.