Logo Entros

O Nas

Serwis

Baza Wiedzy

Kontakt

Najczęściej popełniane błędy podczas wyboru bramy garażowej

Choć wybór bramy garażowej może wydawać się sprawą dość banalną, to nie do końca prawda. Wiele osób kieruje się wyłącznie walorami estetycznymi, jednak decydując się na konkretny model, należy sprawdzić, czy posiada wszystkie właściwości i funkcje, które będą odpowiadały na określone potrzeby. Jakie są najczęściej popełniane błędy podczas zakupu i montowania bramy garażowej?

Źle dobrany rozmiar oraz napęd do bramy

Niedopasowanie rozmiaru wybranego modelu bramy do otworu garażowego to jeden z najczęściej popełnianych błędów. Wynika między innymi z wykonania złych pomiarów otworu lub brania pod uwagę wyłącznie wymiary płaszcza bramy, bez uwzględnienia pozostałych mechanizmów. Jeśli otwór garażowy jest zbyt mały, mechanizmy mogą pracować, jednak będą mieć ograniczone pole manewru, co może prowadzić do zacinania się napędu, uszkodzeń mechanicznych oraz szybszego zużywania poszczególnych elementów.

Może okazać się także, że otwór garażowy jest zbyt duży w stosunku do wybranego modelu bramy. Wówczas tworzy niebezpieczeństwo w postaci przenikania zanieczyszczeń do wnętrza garażu i dużych strat ciepła. To bardzo uciążliwe, jeśli garaż jest ogrzewany – zimne powietrze przedostające się przez szczeliny wokół bramy wpływa negatywnie na działanie systemu ogrzewania w całym budynku. Pusta przestrzeń między bramą a ścianą budynku ułatwia włamywaczom podważenie bramy i dostanie się do garażu. 

Trzeba pamiętać, że napędy i modele bram różnią się między sobą. Należy więc skonsultować swój wybór z ekspertem, aby siła napędu była dopasowana do wagi i rozmiaru bramy oraz prędkości, z którą ma się poruszać.

Nieodpowiednio poprowadzone prowadnice

Prowadnice to jeden z kluczowych elementów w mechanizmie poruszającym bramę. Mają bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo użytkowania bramy. Muszą być precyzyjnie wypoziomowane. Przez nieprawidłowe poprowadzenie prowadnic płaszcz bramy będzie podnosił się nierównomiernie i utrudniał pracę całego napędu, a otwarta brama nie będzie stabilnie trzymana pod sufitem. Nieodpowiednie prowadnice mogą nie utrzymać konstrukcji, która może wypaść z szyn, tworząc realne zagrożenie zdrowia, a nawet życia użytkowników. Niedopilnowanie tego przy montażu generuje też niepotrzebne koszty w przyszłości. 

Zaniedbanie bramy, brak konserwacji i regularnych przeglądów

Zanieczyszczenia najczęściej zbierają się w prowadnicach, a zalegający kurz i drobiny piasku niszczą bieżnie i powodują głośną pracę mechanizmów. Brud przylega też do płaszcza bramy, co może prowadzić do łuszczenia się lakieru i przyspieszonej korozji. Warto regularnie przedmuchiwać otwory wentylacyjne napędu oraz oczyszczać fotokomórkę – w przeciwnym razie mogą wystąpić problemy z działaniem nadajnika. Wszystkie elementy bramy powinny być systematycznie konserwowane przeznaczonymi do tego środkami. Zazwyczaj używa się dedykowanego do bram smaru, a do uszczelek – preparatów silikonowych. Równie istotne jest regularne przeprowadzanie sezonowego przeglądu, co nie tylko pozwoli zorientować się, czy wszystko działa poprawnie, ale jest również niezbędne do utrzymania gwarancji producenta. Przeglądy najlepiej wykonywać przed sezonem zimowym.

Zaniechanie tych czynności może prowadzić do szybszego zużywania się elementów, awarii oraz głośnej i wolnej pracy bramy. Tylko regularne czyszczenie i konserwacja dają gwarancję, że wszystkie mechanizmy będą działały sprawnie przez długi czas.

Zbyt wczesny i nieumiejętny montaż bramy

Często brama garażowa jest jedną z pierwszych rzeczy montowanych w nowym domu. To jednak nie jest dobre rozwiązanie. Zazwyczaj bramy montuje się, by móc korzystać z garażu jeszcze przed zakończeniem wszystkich prac w budynku. Najlepiej jednak poczekać z montażem do ukończenia pracy nad elewacją budynku i posadzką w garażu, ponieważ wówczas nie trzeba uważać na newralgiczne części bramy, a do mechanizmów nie dostaną się żadne drobiny, które mogłyby utrudniać późniejszą pracę bramy.

Napęd do bramy musi być także odpowiednio zamontowany, gdyż stanowi gwarancję sprawnego i bezpiecznego działania. Warto poprosić o pomoc profesjonalną ekipę montażową, która specjalizuje się w tego typu mechanizmach. 

Zarówno wybór, jak i montaż bramy garażowej wymaga dokładnego przemyślenia kilku kluczowych aspektów. Niedopilnowanie instalacji czy zaniedbanie mechanizmów może prowadzić do szybszego zużywania się elementów, stwarzać zagrożenie dla użytkowników, a także narażać na dodatkowe koszty.