Logo Entros

O Nas

Serwis

Baza Wiedzy

Kontakt

Jaką bramę garażową wybrać?

Obecnie ciężko sobie wyobrazić dom bez garażu. Z posiadaniem tego udogodnienia wiąże się, między innymi dobór odpowiedniej bramy garażowej, która jest inwestycją na całe lata, dlatego zakup ten wymaga dogłębnej analizy. Podejmując decyzję nie można sobie pozwolić nawet na najmniejszy błąd. Należy wziąć pod uwagę wszystkie zalety i wady danego rodzaju bramy garażowej. Od lat sprawdzają się one w indywidualnych inwestycjach, a markami wyróżniającymi się w ich produkcji jest Hörmann. Jest to marka posiadająca wieloletnie doświadczenie w branży oraz stosująca innowacyjne rozwiązania. Jej głównymi atutami są: solidna konstrukcja, precyzyjne wykonanie oraz bezproblemowa i cicha eksploatacja. 

Rodzaje bram garażowych

Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów bram garażowych, dzięki czemu każdy potencjalny klient może znaleźć model odpowiedni dla swoich wymagań. Wśród typów, wyróżnia się bramy garażowe uchylne, segmentowe oraz rolowane. Wszystkie te rodzaje można znaleźć w ofercie naszego salonu. 

Brama garażowa uchylna jest najczęściej wybieranym typem. Ten rodzaj bramy jest otwierany przez ruch uchylny do górnej części garażu, gdzie brama zostaje częściowo schowana. Może być obsługiwana ręcznie lub automatycznie. Wybór tego rodzaju bramy garażowej wiąże się z koniecznością wygospodarowania większej ilości miejsca do jej otwierania i zamykania. 

Równie popularnym typem bramy garażowej jest brama segmentowa. Konstrukcja ta składa się z kilku segmentów, połączonych ze sobą zawiasami. Segmenty poruszają się po prowadnicach, które są zamontowane do ścian i sufitu garażu. Po otwarciu, brama garażowa segmentowa chowa się pod sufitem lub za ścianą (w zależności od tego czy jest to brama segmentowa górna czy boczna). Ten typ sprawdzi się przy krótkich podjazdach lub w garażach wychodzących bezpośrednio na ulicę. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość dopasowania bramy do otworu o dowolnym kształcie. 

Ostatnim rodzajem bram są bramy garażowe rolowane. Działanie bram tego typu przypomina mechanizm rolety okiennej. Ten rodzaj bramy pozostawia dużo wolnej przestrzeni zarówno w garażu, jak i przed nim, dzięki pionowemu otwarciu. Bramy te mogą zostać zamontowane niemal wszędzie.  Charakteryzują się niesamowitą wygodą eksploatacji oraz są wyposażone w napęd elektryczny

Na co należy zwrócić największą uwagę przy wyborze bramy garażowej?

Przy wyborze odpowiedniej bramy garażowej należy wziąć pod uwagę kwestie, które pozwolą uniknąć dodatkowych kosztów i kłopotów podczas montażu. Każdy z typów bram powinien gwarantować niezawodność działania w każdych warunkach pogodowych, solidność zamocowania, zabezpieczenie przed niepowołanym otwarciem lub podważeniem, a także odpowiednią do danego garażu odporność termiczną i ochronę przed wilgocią. 

Wybierając bramę garażową należy zwrócić uwagę:

  • na wysokość nadproża, czyli miejsca od krańca górnego otworu wjazdowego do sufitu garażu, która powinna wynosić tyle, aby móc swobodnie użytkować bramę w każdy sposób (ręcznie i automatycznie);
  • na szerokość węgarek, czyli wewnętrznych bocznych przestrzeni od krawędzi otworu wjazdowego do ścian garażu;
  • na rozmiary samochodu tak, aby wjazd do garażu i manewrowanie pojazdem nie sprawiało żadnych problemów;
  • czy na wysokości prowadnic nie znajdują się żadne elementy uniemożliwiające instalację prowadzenia bramy, na przykład rury;
  • na wymiary, szczególnie na głębokość wbudowania, czyli długość garażu. Oczywiście wartość minimalna zależy od wysokości bramy, wybranego napędu oraz typu prowadzenia. 

Kolejną nie mniej istotną kwestią jest wygląd bramy. Hörmann proponuje różne materiały wykonania wrót, a także ich wykończenia i kolorystykę. 

Istotnymi cechami bramy garażowej są wodoszczelność oraz izolacyjność akustyczna. Pierwsza z cech może ochronić garaż przed zalaniem i wilgocią, co jest niezwykle ważne jeśli przechowujemy w garażu także inne przedmioty. Izolacyjność akustyczna jest istotna, na przykład w przypadku domów wielorodzinnych oraz takich, w których garaż znajduje się w bryle budynku.

Oczywiście należy pamiętać również o doborze odpowiedniego materiału. Istnieją bramy stalowe oraz drewniane. Bramy drewniane nie są aż tak odporne na działanie niepożądanych czynników jak bramy stalowe. Bramy drewniane są przeznaczone raczej dla osób, które mają wystarczająco dużo czasu, aby systematycznie poddawać bramę garażową zabiegom konserwacyjnym. Bramy garażowe wykonane ze stali są trwalsze i bardziej  wytrzymałe. Zastosowany materiał chroni powierzchnię bramy i zabezpiecza całą konstrukcję przed szkodliwym działaniem korozji. Tego typu bramy są również o wiele prostsze w pielęgnacji i posiadają wysoka izolacyjność cieplną.