Logo Entros

O Nas

Serwis

Baza Wiedzy

Kontakt

Jak dbać o bramę garażową? Praktyczne wskazówki

Wszystkie bramy – jak każdy mechanizm – muszą być regularnie konserwowane, aby działały poprawnie. Poszczególne elementy stale są narażone na urazy mechaniczne czy działanie zanieczyszczeń i niekorzystnych warunków atmosferycznych. O odpowiednim zabezpieczeniu bramy należy pamiętać przede wszystkim przed sezonem zimowym, kiedy temperatura spada poniżej zera. Jak odpowiednio zadbać o bramy garażowe? Oto praktyczne wskazówki jak konserwować mechanizmy, by działały bezawaryjnie przez długie lata.

Regularne czyszczenie – jak oczyścić bramę garażową?

Systematyczne czyszczenie zapewnia nie tylko estetyczny wygląd, ale również płynne i bezpieczne działanie bramy. Najczęściej zanieczyszczenia, szczególnie kurz i piasek, gromadzą się w prowadnicach zamontowanych pod sufitem. Zalegający brud niszczy bieżnie i jednocześnie sprawia, że mechanizmy bramy działają głośno i niezbyt płynnie. Prowadnice łatwo można wyczyścić zwykłą szczotką. Powinno się również regularnie czyścić panele bramy, ponieważ brud złuszcza lakier i tym samym ułatwia powstawanie korozji. Tę część można przetrzeć miękką, mokrą gąbką z dodatkiem niedrażniących środków myjących – na przykład preparatu przeznaczonego do mycia pojazdów. Należy natomiast wystrzegać się płynów do naczyń, płynów do podłóg, rozpuszczalników chlorowanych i innych materiałów ściernych, które mogą niszczyć powierzchnię paneli. Jeśli brama posiada ozdoby ze stali szlachetnej, powinno się czyścić je specjalnym preparatem co najmniej raz na trzy miesiące. Do paneli z folią drewnopodobną najlepiej zastosować płyny do tworzyw sztucznych, na przykład do mycia okien PCV. W bramach segmentowanych newralgicznym punktem są łączenia segmentów, w których bardzo często zbierają się zanieczyszczenia.

Przed przystąpieniem do czyszczenia napędu trzeba pamiętać o odłączeniu zasilania. Następnie można przedmuchać otworki wentylacyjne za pomocą sprężonego powietrza lub zwykłego odkurzacza. Warto wytrzeć fotokomórki, ponieważ kurz i pajęczyny mogą powodować zakłócenia i utrudniać otwieranie bramy za pomocą nadajnika. Uszczelki także powinno się regularnie czyścić, zależnie od warunków zewnętrznych. Można również zabezpieczyć je preparatami silikonowymi. 

Jak zakonserwować mechanizmy bramy garażowej?

Konserwacja wszystkich elementów mechanicznych jest niezwykle istotna, ponieważ drobiny takie jak piasek czy kurz mogą doprowadzić do powstawania korozji oraz szybszego zużywania się mechanizmów. Do zabezpieczenia należy używać smaru przeznaczonego do bram garażowych. Dobrze, by posiadał właściwości pozwalające na użytek zewnętrzny – to zapewni ochronę przed wilgocią i wahaniem temperatur. Po nałożeniu smaru na prowadnicach, łożyskach i zawiasach powinno się kilka razy otworzyć i zamknąć bramę, by pomóc w równomiernym rozprowadzeniu preparatu. Wskazówek do konserwacji konkretnego modelu można szukać w instrukcji dołączonej przez producenta. 

Kompleksowy przegląd bramy powinno się przeprowadzać co najmniej raz w roku przeprowadzać. To jeden z warunków utrzymania gwarancji, który da pewność, że użytkowanie jest bezpieczne. Zazwyczaj zaleca się planowanie przeglądu przed zimą.

Zabezpieczenie bramy garażowej – o czym pamiętać w sezonie zimowym?

Zimą mechanizmy są narażone na działanie ekstremalnych warunków, takich jak opady śniegu czy bardzo niskie temperatury. Wyjątkowe czynniki wymagają specjalnych rozwiązań. Należy przede wszystkim pamiętać o regularnym usuwaniu śniegu, błota i wody z okolic bramy, mając na uwadze zwłaszcza dolną uszczelkę i zabezpieczenia linek, a także fotokomórki, ponieważ śnieg – tak samo jak zalegający kurz – może powodować problemy z odczytywaniem sygnału nadajnika. Należy odśnieżać nie tylko okolice bramy, ale również podjazd. Dzięki temu śnieg nie będzie przyklejał się do opon, a następnie trafiał do wnętrza garażu. Topniejący śnieg wpływa na poziom wilgoci, co może powodować rdzewienie metalowych elementów bramy. W razie konieczności, zwłaszcza podczas utrzymujących się mrozów, warto częściej używać smaru, by zabezpieczyć wszystkie elementy, narażone na działanie temperatury. 

Zaniedbanie bramy garażowej może prowadzić do szybszego zużywania się jej elementów. Regularne usuwanie zabrudzeń, konserwacja poszczególnych części mechanizmu oraz sezonowe przeglądy są niezbędne, by brama działała sprawnie. Tylko dzięki nim można mieć pewność, że brama będzie służyła bezawaryjnie przez długie lata.