Logo Entros

O Nas

Serwis

Baza Wiedzy

Kontakt

Bramy uchylne

Jednym z najpopularniejszych i najczęściej wybieranych rodzajów bram garażowych są bramy uchylne. Ten typ jest bardzo funkcjonalny z dużą ilością wzorów do wyboru, dzięki czemu każdy znajdzie taki model, który będzie komponował się z elewacją domu i garażem. 

Zalety bram uchylnych

Uchylne bramy garażowe to przede wszystkim opcja dość ekonomiczna. Charakteryzują się bardzo trwałą i prostą, a jednocześnie stabilną konstrukcją. Są również bardzo bezpieczne i komfortowe w obsłudze. Zazwyczaj zbudowane są z jednej pełnej płyty wzmocnionej kształtownikami. Ocynkowanie poszczególnych elementów gwarantuje natomiast ochronę przed powstawaniem rdzy. Możliwe jest także dodatkowe ocieplenie bramy, co jest istotne w przypadku, gdy garaż ma służyć jako warsztat lub pracownia. Można zdecydować się również na szereg udogodnień, takich jak automat ze zdalnym sterowaniem, dzięki któremu można odtworzyć bramę bez wysiadania z samochodu. Praktycznym rozwiązaniem jest też zamontowanie bramy z dodatkowymi drzwiami – takie modele pozwalają na wchodzenie i wychodzenie z garażu bez konieczności otwierania całej bramy.

Bardzo często czynnikiem decydującym o wybraniu właśnie bram uchylnych jest bogaty wybór kolorystyki i wzornictwa. Modele od firmy Hörmann standardowo sprzedawane są w kolorze białym, jednak zamówić można także opcje w niemal 200 kolorach z palety RAL. Oprócz tego dostępne są bramy z wypełnieniami z litego drewna ze świerku skandynawskiego lub kanadyjskiego. Klient ma również wpływ na to, jaki uchwyt zostanie zamontowany w bramie. Istnieje także możliwość zamontowania dodatkowych przeszkleń. 

Czy bramy uchylne są bezpieczne?

Bramy uchylne są wyposażone w specjalne mechanizmy, które zapewniają pełne bezpieczeństwo użytkowania. Wyprofilowane zagłębienie w szynie amortyzuje ruch płyty bramy i zapewnia jej bezpieczne zatrzymanie. Przed przytrzaśnięciem chronią elastyczne listwy z tworzywa sztucznego umieszczone pomiędzy płytą, a ramą oraz specjalne nakładki na ramiona dźwigni. Brama wyposażona jest również w kilka sprężyn, dzięki którym nawet w przypadku pęknięcia jednej z nich, pozostałe nadal będą zabezpieczać bramę. Szeroka ościeżnica i poziome wzmocnienia płyty zapewniają stabilność, a prowadzenie płyty w szynie zapobiega jej wypadnięciu. Dodatkowo listwa progowa chroni przed przedostawaniem się deszczu i wiatru do wnętrza garażu. Zamiast progu można wykorzystać także gumowy profil zakończeniowy. Przed włamaniami chroni ryglowanie z zapadką obrotową, które dociska naroża płyty do ramy, dzięki czemu niemożliwe jest podważenie bramy.

Bramy uchylne to bardzo dobre rozwiązanie przede wszystkim do garaży jednostanowiskowych. Do wyboru jest wiele wzorów i kolorów, co pozwala na dobranie odpowiedniego modelu do elewacji budynku. To opcja ekonomiczna, bardzo praktyczna i komfortowa w użytkowaniu.