Logo Entros

O Nas

Serwis

Baza Wiedzy

Kontakt

Bramy skrzydłowe

Bramy skrzydłowe to typ bram wybierany najczęściej do mniejszych lub odnawianych garaży. Wynika to z ich nieco „oldschoolowego” wyglądu. Duży wybór wzorów gwarantuje jednak, że ten rodzaj bez problemu można dopasować do budynku wykonanego w każdym stylu architektonicznym. To również rozwiązanie bardzo funkcjonalne. Jakie zalety mają bramy skrzydłowe?

Bramy skrzydłowe – charakterystyka

Zdecydowaną zaletą bram skrzydłowych jest ich wysoka praktyczność. W przypadku bramy dwuskrzydłowej można otwierać oba skrzydła lub wyłącznie jedno. To rozwiązanie bardzo wygodne, ponieważ nie wymaga otwierania całej bramy, by wyjść lub wejść do garażu. Taka funkcja chroni także mechanizmy otwierania przed zużywaniem się. Do klienta należy wybór, które skrzydło będzie stałe, a które przechodnie. Dodatkowe rygle na dole płyt bramy zapewniają stabilizację, nawet podczas ulewnego deszczu lub mocnego wiatru. Wypełnienie segmentów gwarantuje doskonałą izolację cieplną, a zamek z wkładką chroni przed włamaniami. 

Bramy skrzydłowe mogą być otwierane manualnie lub automatycznie. Napęd dostosowuje się do ciężaru i długości skrzydeł. 

Bramy skrzydłowe, segmentowe czy uchylne – który rodzaj wybrać?

Choć bramy skrzydłowe niewątpliwie kuszą swoim oryginalnym wyglądem i praktycznością, klienci często nie mogą zdecydować się, czy jednak nie postawić na bardziej popularne bramy segmentowe lub uchylne. Pierwszą kwestią, którą należy przemyśleć, jest miejsce, w którym ma zostać zainstalowana. Bramy skrzydłowe nadają się do małych pomieszczeń, w których nie ma miejsca na zamontowanie konstrukcji (potrzebnych np. do bram segmentowych). Z kolei w tym przypadku otwarte skrzydła zabierają miejsce przed garażem. Jeśli priorytetem jest zostawienie wolnej przestrzeni na zewnątrz, lepszym wyborem będą wsuwane pionowo bramy segmentowe. 

Drugim ważnym aspektem są walory estetyczne. Bramy skrzydłowe dają zdecydowanie większe pole do popisu, ponieważ ich jedynym ograniczeniem jest pomysł klienta. W przypadku bram segmentowych czy uchylnych wzornictwo jest ograniczone, natomiast bramy skrzydłowe mogą posiadać delikatne zdobienia lub klasyczne okucia, dlatego będą harmonijnie współgrały zarówno z budynkami w stylu klasycznym, jak i nowoczesnym. 

Hörmann DFT 42 – przykład funkcjonalnej bramy skrzydłowej

Hörmann DFT 42 jest jednym z przykładów dobrze przemyślanych bram skrzydłowych. Posiada ocieplane segmenty o grubości 42 milimetrów, zapewniające doskonałą izolację cieplną, co jest istotne, jeśli garaż bezpośrednio przylega do domu. Podział skrzydeł zależy od potrzeb klienta – mogą być podzielone symetrycznie lub asymetrycznie. Aluminiowe profile ramy o grubości 60 milimetrów gwarantują uszczelnienie, które chroni przed przedostawaniem się deszczu, wiatru i zanieczyszczeń do garażu. Zamek wyposażony jest we wkładkę patentową zapewniającą skuteczną ochronę przed włamaniami. Możliwe jest także dobranie dodatkowej blokady, dzięki której można unieruchomić otwarte skrzydło bramy w podłożu. Blokada z funkcją wyhamowania i amortyzacji zapobiega z kolei odbijaniu skrzydła podczas otwierania i zamykania. 

Bramy skrzydłowe to strzał w dziesiątkę dla osób, które szukają rozwiązania w stylu klasycznym. Bogaty wybór wzorów pozwala również na dobranie odpowiedniego modelu do budynków nowoczesnych. Bramy skrzydłowe łączą w sobie oryginalny wygląd i wysoką funkcjonalność. Ich budowa umożliwia dokładne dostosowanie konstrukcji i wyglądu do indywidualnych wymagań i potrzeb klienta.