Logo Entros

O Nas

Serwis

Baza Wiedzy

Kontakt

Bramy segmentowe

Jednym z rodzajów bram garażowych są bramy segmentowe; to coraz częściej wybierane rozwiązanie ze względu na jego wysoką funkcjonalność. Budowa bramy, składająca się z profili segmentowych, pozwala na instalowanie go również w pomieszczeniach ze skośnym dachem. Kiedy zdecydować się na zainstalowanie bramy segmentowej oraz jakie ma zalety?

Zalety bram segmentowych

Najważniejszą cechą bram segmentowych jest, że otwierają się pionowo, dzięki czemu nie zabierają miejsca przed i wewnątrz garażu. Taka budowa umożliwia również zainstalowanie tego typu bramy w każdym otworze garażowym – także w pomieszczeniach, w których skośny dach uniemożliwia zamontowanie innych typów bram. Dzięki pionowemu otwieraniu, szerokość przejazdu może być nawet o 14 centymetrów większa niż w przypadku bram uchylnych. Elastyczne uszczelnienie jest gwarancją, że brama będzie doskonale chroniona przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Oprócz tego bramy segmentowe pracują bardzo cicho. Równe odstępy pomiędzy przetłoczeniami i niewidoczne łączenia zapewniają spójny wygląd.

Bramy segmentowe firmy Hörmann wyposażone są też w funkcję wietrzenia. Dokładna wentylacja pomieszczeń jest bardzo ważna, szczególnie jeśli do garażu prowadzi brama ocieplana. Regularne wietrzenie zapobiega powstawaniu pleśni. Funkcja wietrzenia polega na uchyleniu najwyższego segmentu bramy – dzięki takiemu rozwiązaniu zapewniony jest przepływ powietrza, przy jednoczesnej gwarancji, że do środka nie przedostaną się zanieczyszczenia czy małe zwierzęta. Możliwe jest również wyposażenie garażu w czujnik klimatyczny, który odpowiada za automatyczne regulowanie wentylacji. 

Bardzo przydatną funkcją jest także mechanizm zatrzymywania i cofania – brama zatrzymuje się natychmiast po wyczuciu przeszkody. Rozwiązanie zwiększa w ten bezpieczeństwo, ponieważ po natrafieniu na przeszkodę nie przytrzaśnie jej. To element szczególnie istotny w domach, gdzie mieszkają zwierzęta lub dzieci. 

Bramy segmentowe – jaki materiał wybrać?

Najczęściej bramy garażowe produkuje się z drewna lub ze stali. Bramy drewniane bardzo dobrze pasują do budynków z drewnianymi elementami na elewacji, a szeroki wybór wzorów gwarantuje, że każdy znajdzie taki model, który idealnie wpasuje się w projekt domu. Należy jednak pamiętać, że drewno jest surowcem naturalnym, dlatego wymaga regularnej pielęgnacji. Bramy stalowe są natomiast bardzo wytrzymałe – do ich budowy wykorzystuje się stal ocynkowaną. Dodatkowo z obu stron powleka się je poliestrową powłoką. Dzięki temu woda deszczowa nie zatrzymuje się, chroniąc bramę przed korozją. Są również łatwiejsze w utrzymaniu. 

Bramy segmentowe dostępne są w wielu kolorach i wzorach. Różnią się między innymi szerokością segmentów oraz wykończeniem. Istnieją także modele z przeszkleniami lub wypełnieniami z drewna, metalu, ceramiki czy tworzyw sztucznych, co pozwala na zintegrowanie wyglądu bramy ze stylem architektonicznym całego budynku. 

O czym pamiętać, wybierając bramę segmentową?

Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę podczas wyboru bramy garażowej jest izolacyjność cieplna. To ważne w przypadku, gdy garaż przylega bezpośrednio do domu lub ma pełnić funkcję pracowni. Dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi cechują się przede wszystkim stalowe bramy ocieplane. Decydując się na użycie dodatkowych elementów z tworzywa sztucznego oraz dodatkowych uszczelek, można jeszcze poprawić izolacyjność nawet o 15%. 

Należy też zastanowić się nad napędem, który będzie poruszał bramę. Dzięki automatyzacji można zamykać i otwierać bramę zdalnie za pomocą nadajnika lub poprzez aplikację Hörmann BlueSecur na smartfonie. Przy zamykaniu brama rygluje się samodzielnie w szynie napędu, gwarantując zabezpieczenie przed włamaniem.

Jeśli garaż nie jest bezpośrednio połączony z domem, warto przemyśleć też zamontowanie drzwi przejściowych. Ułatwiają one dostęp do garażu i pozwalają na wchodzenie i wychodzenie bez konieczności otwierania całej bramy. 

Bramy segmentowe to doskonałe rozwiązanie do pomieszczeń z nietypowym kształtem dachu, do których nie pasuje żaden inny typ bramy. Są także połączeniem funkcjonalności i estetyki. Te niewątpliwe zalety sprawiają, że klienci coraz częściej się na nie decydują.