Logo Entros

O Nas

Serwis

Baza Wiedzy

Kontakt

Brama garażowa automatyczna czy manualna – jaką wybrać?

Obecnie większość domów posiada garaż, w którym można schować samochód lub motocykl. Rozwiązanie ma niewątpliwe zalety, ponieważ pojazdy są chronione przed kradzieżą, a także przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, dzięki czemu cieszą się lepszym stanem technicznym. Jednak, aby garaż spełniał swoją rolę, musi posiadać solidną bramę. Do wyboru są różne modele.

Jeden z podziałów rozróżnia automatyczne bramy z napędem oraz bramy otwierane manualnie. Kiedy lepiej zdecydować się na bramę manualną, a kiedy wybrać automatyczną? Oto kilka przydatnych podpowiedzi. 

Brama garażowa manualna – szczegółowa charakterystyka i zalety

Jak sama nazwa wskazuje, ten typ bram jest otwierany manualnie. To zdecydowanie bardziej ekonomiczna opcja, ponieważ nie wymaga zakupu napędu, akumulatorów i fotokomórek, a także nie trzeba jej podłączać do zasilania, więc nie generuje dodatkowych kosztów. Dużą wadą jest jednak słabsza ochrona przed włamaniami niż w przypadku bram z napędem automatycznym, dlatego dobrym rozwiązaniem jest wyposażenie bramy ręcznej w system antywłamaniowy.

Można wyróżnić kilka rodzajów bram ręcznych. Najbardziej popularny typ to bramy rozwieralne, czyli posiadające dwa skrzydła, otwierające się na boki. Drugi rodzaj to bramy segmentowe, złożone ze stalowych paneli. Na rynku można znaleźć także manualne bramy uchylne. Cena zależy od sposobu otwierania, rozmiaru, materiału, z którego brama została wykonana, a także od tego, czy jest dodatkowo ocieplana. Bramy manualne mają również tę zaletę, że bez problemów w przyszłości można zamontować do nich napęd.

Bramy garażowe automatyczne – jakie mają zalety?

W bramach automatycznych użytkownicy cenią sobie przede wszystkim wygodę – nie trzeba wysiadać z samochodu, by je zamknąć. To przydatne szczególnie w zimne dni lub w przypadku, gdy z bramy wyjeżdża się bezpośrednio na ulicę. Napęd zazwyczaj jest uruchamiany za pomocą kluczyka, zamka kodowego, przycisku lub pilota (najbardziej popularna opcja).

Wśród bram automatycznych również można wyróżnić kilka rodzajów: bramy segmentowe, uchylne oraz skrzydłowe. Każda z opcji jest bezpieczniejsza niż manualna, ponieważ wjazd blokuje się automatycznie, a jego otworzenie ręcznie jest możliwe wyłącznie przy użyciu specjalnego kluczyka. Nietrudno jednak domyślić się, że wraz z komfortem użytkowania wzrasta cena produktu. 

Brama garażowa automatyczna czy manualna – która sprawdzi się lepiej?

Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, ponieważ wszystko zależy od indywidualnych potrzeb, preferencji i oczekiwań. Brama ręczna będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które dysponują ograniczonym budżetem lub korzystają z garażu sporadycznie, na przykład na działce – w takim przypadku inwestowanie w instalację napędu zazwyczaj jest zbędnym wydatkiem. Bramy ręczne sprawdzą się dobrze również jako rozwiązanie tymczasowe dla osób, które w niedługim czasie planują na przykład przebudowę garażu lub wyprowadzkę. Dodatkowo opcje manualne – ze względu na swoją nieskomplikowaną budowę – niezbyt często ulegają awariom i nie wymagają także dużego wkładu w czyszczenie i konserwację.

Bramy automatyczne to coś dla osób, które codziennie korzystają z garażu. Zdecydowanie podnoszą komfort i są bardzo praktyczne, ponieważ nie trzeba opuszczać samochodu, by otworzyć bramę i wjechać do garażu. Wersje z napędem są również bezpieczniejsze, gdyż trudno je podważyć. Trzeba jednak liczyć się z wyższymi kosztami instalacji oraz możliwością częstego występowania usterek. Należy też zadbać o regularne czyszczenie, konserwację oraz przeglądy wszystkich elementów mechanizmu. 

Wybierając bramę, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Ważna będzie częstotliwość korzystania z garażu, usytuowanie, możliwości finansowe oraz wygoda użytkowania. Bramy manualne to opcja bardziej ekonomiczna, ale jednocześnie mniej praktyczna, natomiast bramy automatyczne to wyższe koszty i częsta konserwacja, ale też większy komfort i bezpieczeństwo użytkowania.